מה זה אומר?

שיקום פנים ולסתות שיקום פנים ולסתות הוא תחום מומחיות מיוחד מאוד ברפואה, שמוקדש לשיקום חסרים נרחבים באזור הראש והצוואר.
סיבות עיקריות לחסרים אלו הן:
פציעה וטראומה – פציעות הגורמות לחסר חלקי, או מלא באיבר למשל אצבע הנכרתת בתאונת דרכים
עקב מומים מולדים – לדוגמא מיקרוטיה: אוזן חסרה או בלתי מפותחת מלידה
כריתת גידול – למשל: קרצינומה של האף, או האוזן (כריתת אף עקב גידול סרטני)

שחזור איברים חסרים באזור הראש והצוואר כמו: אף, אוזן, עין, מבוצעים במרפאתנו בעזרת טכנולוגיות צביעה ייחודיות. הפרוטזות עשויות לרוב סיליקון והן תותבות הניתנות להסרה על ידי המטופל בעצמו.

מיהו המומחה/ית לשיקום פנים ולסתות?

מומחה בשיקום פנים ולסתות הוא רופא שיניים, שסיים התמחות בשיקום הפה וסיים תת התמחות בשיקום פנים ולסתות. בארץ כ-8 מומחים כאלו בלבד.
אצלנו במרפאת שרון קליניק מבוצעים טיפולים ייחודיים של שיקום פנים ולסתות על ידי ד"ר ענת בולר- שרון.
במסגרת הטיפול השיקומי, משוחזרים אזורי החסר על ידי שיקום- במרביתו שיקום נשלף (תותבת הנדבקת לעור על ידי דבק רקמות מיוחד), הנותן מענה פונקציונאלי ואסתטי לחסר הרקמה.

מלבד שחזור הפגמים, אחראי משקם פנים ולסתות על ליווי החולה האונקולוגי

(סרטן הראש והצוואר) בכל מסלול הטיפול בו: החל מהאבחנה, דרך תכנון השיקום המיידי בזמן ניתוח כריתת הגידול, לפני טיפול קרינתי (בהכנת חלל הפה להקרנות, ובהכנת מכשירים נושאי קרינה), במהלך הטיפול הקרינתי – טיפול בנזקי קרינה, בתופעות הלוואי של הטיפול, וכלה במעקבים וביקורת חלל הפה לאחר הניתוח והטיפול המשלים האונקולוגי.

שלבי הטיפול וסוגי הטיפול

הכנה

כאשר מתגלה גידול סרטני בחלל הפה, יש צורך לטפל בו על פי הפרוטוקול האונקולוגי המקובל. הטיפול יכול לכלול כריתה כירורגית של הנגע בגבולות בטוחים, טיפול קרינתי, טיפול כימי, או שילוב שלהם.
במידה והוחלט על כריתת הנגע, יש צורך להכין מכשיר מיוחד שיוחדר לאזור הניתוח, מיד עם סיום הניתוח וישלים את החלל שנוצר בשל הכריתה.

ליווי

טיפול בתופעות הלוואי של הקרינה, ובנזקי הקרינה. בעת הטיפול הקרינתי ולאחריו, סובלות רקמות חלל הפה מתופעות שונות, העלולות להקשות על חיי היומיום.
אנו במרפאה, מלווים את החולה המוקרן בכל תקופת ההקרנות, מטפלים בנגעים הכיביים המתפתחים, דואגים להפחתת כאב וזאת כדי לאפשר המשך מתן הקרינה ולדאוג לאיכות החיים של המטופלים.

שיקום

לאחר סיום הטיפול הקרינתי, חשוב לבצע מעקב תקופתי של חלל הפה והשיניים. במידה ומבצעים מעקב צמוד, ניתן להוריד את הסיכון לעששת דוהרת ואת הצורך בטיפולי שיניים מרובים לאחר סיום הטיפול הקרינתי.
כמו כן, אם נדרש טיפול יש לקחת בחשבון שהטיפול צריך להיות מותאם לרקמות שקיבלו קרינה.

תשובות חשובות לשאלות חשובות

וודאי. על מנת להתכונן כראוי לניתוח נדרשת פגישת הכנה, במהלך פגישה זו יילקחו מידות של חלל הפה, ייבדק החולה ויעובדו כל הנתונים הן הקליניים
והן ההדמיתיים.
באופן כזה יתוכנן המכשיר המתאים ביותר עבור החולה.

הניתוח מותיר פגם, המהווה חיבור ישיר בין חלל הפה וחלל האף.
את החלל הזה אנו אוטמים עם מכשיר שנקרא אובטורטור, האוטם את החיבור ומהווה חיץ בין החללים השונים.
בעזרת המכשיר תוכל לבלוע, לדבר, לנשום ולאכול כראוי.

אם קיבלת הקרנות לשדה הכולל את הראש והצוואר, חשוב שהרופא יידע על כך ויתכנן את הטיפול בהתאם. אסור לעקור שיניים ללא הכנה מתאימה
של חלל הפה. 

תכנית הטיפול שתוצע לך בתור חולה מוקרן, עשויה להיות שונה, מאשר תכנית שתוצע למי שלא קיבל הקרנות. נלקחת בחשבון רמת הקרינה אליה היית
חשוף, והשפעתה על הלסת ועל השיניים.
זכור כי המטרה היא לקבל את הטיפול המיטבי, ללא סכנה לסיבוכים העלולים להיגרם בשל ההקרנות.